Czy urządzenia chłodnicze są, aby na pewno najważniejszym wynalazkiem ludzkości, jeśli chodzi o możliwości przechowywania produktów, dbania o ich termin przydatności? Zapewne spełniają one bardzo ważną rolę, ale jest coś, co jest znacznie ważniejszego i pożyteczniejszego. O co chodzi? Oczywiście o różne formy utrwalania i konserwacji żywności. To dzięki nim możemy robić zapasy na zimę i cieszyć się smakiem i zapachem konfitur czy też innych produktów przez cały rok.
Jakie są, więc najpopularniejsze sposoby i metody utrwalania nie tylko terminu przydatności, ale również i walorów smakowych i zapachowych.
Do metod fizycznych zaliczamy:
Najpopularniejszą metodą spośród wyżej wymienionych jest pasteryzacja. Dla wszystkich niewtajemniczonych pasteryzacja to proces polegający na ogrzewaniu produktu, a zwłaszcza płynów w temperaturze wyższej aniżeli 60 stopni, ale niższej niż 100 stopni Celsjusza.
Istotą tego procesu jest zlikwidowanie flory bakteryjnej przy jednoczesnym zachowaniu walorów smakowych i odżywczych. Za pomocą pasteryzacji konserwuje się przede wszystkim wszelkiego rodzaju wyroby mleczarskie, a także przetwory owocowe i piwo.
Kolejną grupę stanowią metody chemiczne:
Dlaczego właśnie ona? Ponieważ wędzenie polega nie tylko na konserwowaniu żywności, ale także na nadawaniu jej specyficznego smaku i aromatu. Proces wędzenia polega na tym, że dany produkt umieszcza się w wędzarni i poddaje działaniu dymu. Jak więc łatwo można się domyśleć smak wędzonki uzależniony jest nie tylko od temperatury, czasu, ale również i drewna za pomocą, którego przeprowadza się dany proces.
Istnieje jeszcze wiele innych metod, dzięki którym nasza żywność może cieszyć się pięknym i nieskazitelnym aromatem przez wiele długich lat.