Czasami potrzeba zastosowania urządzeń chłodniczych jest wymagana tam, gdzie przeciętny klient się nie spodziewa. Chłodnictwo to nie tylko urządzenia typowo chłodnicze. Zasady stosowane w produkowaniu typowych chłodni mają również zastosowanie podczas liofilizacji produktów. Najczęściej stosowana jest do tego celu metoda nazywana suszeniem sublimacyjnym, czyli, że ze zmrożonego produktu sok, woda usuwana jest w warunkach obniżonego ciśnienia. Bywa też metoda, w której wykorzystywane jest ciepło, ale nie nadaje się ona do wszystkich produktów.
Zresztą proces liofilizacji ma zastosowanie w medycynie, kosmetologii, przemyśle a nawet archeologii.Wszelkie zupy typu gorący kubek, czy kawy rozpuszczalne to produkty pozbawione wody.
Wiemy, że wystarczy zalanie gorącą wodą, by po chwili osuszone cząsteczki wchłonęły wodę i stały się gotowe do spożycia tworząc płyn (kawa) lub zawiesinę (zupy, kluski, placki). Tak więc mając doskonale suchy produkt, pozbawiony zupełnie wody czy soków nie zdajemy sobie sprawy, że w większości przypadków uzyskano go dzięki temu, że świeży produkt został w specjalny sposób zamrożony, a następnie dochodzi do sublimacji lodu, który po prostu zostaje zabrany zostawiając tylko zagęszczony roztwór wodny - to pierwsza faza suszenia.
Druga faza suszenia sublimacyjnego polega na zwiększeniu temperatury aż do plusowych wartości. Dobrze wykonana sublimacja lodu gwarantuje wysoką jakość produktu po drugiej fazie. Takie suszenie sublimacyjne, czyli z użyciem metod, które oferuje chłodnictwo, jest o tyle lepszy o tradycyjnego suszenia, że produkty zachowują swój smak, zapach, a także wartości odżywcze. Chłodnictwo jak widać to dziedzina, która nie tylko pomaga w przechowywaniu żywności, ale pomaga tworzyć taką jej formę, która może być bezpiecznie przechowywana w temperaturze