Reakcje fizyczne zachodzące w konkretnych substancjach służą różnym celom. Czasem są wykorzystywane jedynie w pracach laboratoryjnych. Bywają też naturalnym stanem rzeczy, który obserwujemy w swoim otoczeniu. Przykładem jest, choćby topniejący śnieg. Jednak wielokrotnie zjawiska fizyczne są przeprowadzane specjalnie, by uzyskać oczekiwany efekt tak, jak między innymi, podczas zamrażania.
Analizując wszelkie zjawiska fizyczne, możemy zauważyć, że zamrażanie jest jednym z tych najczęściej obserwowanych w codziennym życiu. Służy ono, przede wszystkim, w przemyśle spożywczym oraz w przetwórstwie. Poza tym, że przydaje się przy przechowywaniu warzyw i owoców, jest również bardzo wskazane, gdy korzystamy z mięsa i ryb. Ryby można zamrażać w postaci całej bądź już obrobione.
Podczas zamrażania dochodzi do obniżenia temperatury do ok. -30 stopni Celsjusza. To sprawia, że woda zawarta w produktach zamarza i przemienia się w drobne kryształki. Ciało stałe, jakim one są stanowi naturalną barierę i ochronę przed bakteriami, które mogłyby przenikać do pożywienia i doprowadzać do jego psucia się. Dlatego też, wszelkie artykuły spożywcze o krótkim terminie przydatności należy zamrozić, jak najszybciej.
Przechowywane w odpowiednich warunkach produkty żywnościowe mogą tak przetrwać nawet przez kilka do kilkunastu miesięcy. Nie tracą przy tym swoich wartości odżywczych. Zdarza się, że zawartość witamin zmniejsza się, ale nie jest to strata większa niż 15-20%. Odmrożone jedzenie należy spożyć, jak najszybciej, ponieważ jest ono nieco bardziej narażone na szybsze zepsucie się niż świeże produkty.